Historie klubu

Historie klubu a ..... florbalu

1981 – ve Švédsku byla založena vůbec první florbalová organizace – Svenska Innebandyförbundet.

1984 – historicky první zápas mezi Čechy a Finy.

1986 – Švédská, Finská a Švýcarská federace založily v roce 1986 v Huskvarně ve Švédsku Mezinárodní florbalovou federaci (International Floorball Federation – IFF).

1992 – byla založena Česká florbalová unie (ČFbU).

1993 – Česká florbalová unie se připojila k IFF. V Praze se koná první ročník mezinárodního turnaje Czech Open a o florbale píší první média.

1998 – Brno a Praha hostí první Mistrovství světa na území Česka. V Tachově zakládá Rudolf Gabčo první florbalový klub v Tachově. První soutěží hranou tímto klubem byla tehdejší 3. liga mužů. V klubu tehdy působili hlavně mladí studenti z tachovského gymnázia.

1999 (pravděpodobně) – probíhá první soustředění. Ale pozor! U moře ve Španělsku.

2000 – florbal se poprvé dostává do TV zpráv.

20. 2. 2003 – založení florbalového oddílu při TJ Slavoj Tachov - vzniká FLK TJ Slavoj Tachov, který zakládá Jaroslav Vácha a vedení se následně ujímají Vladimír Balý a Jakub Křišťan.

2004 – mužský národní tým poprvé v historii získává medaile na MS. Ve Švýcarsku končí na druhém místě.

2005 – Česká florbalová unie se stává členem Českého olympijského výboru. Registrace FLK TJ Slavoj Tachov do ČFbU.

2007 nebo 2008 – FLK TJ Slavoj Tachov se spojuje s místním florbalovým klubem Panthers Tachov pod vedením Josefa Vlka a stává se tak jediným tachovským florbalovým klubem.

2008 – historické MS 2008 v Ostravě a Praze, na které dorazí celkem 104 000 diváků. Náš mužský tým poprvé nastupuje v Poháru ČFbU. Také je přihlášeno první mládežnické družstvo do soutěže ČFbU.

2009 – naši junioři končí ve 3. lize juniorů na druhém místě.

2010 – historicky první postup tachovského týmu. Muži postupují do 3. ligy mužů. Mladší žáci končí sezonu na čtvrtém místě.

2011 – IFF slaví 25 narozeniny. Plnohodnotné přijetí do Mezinárodního olympijského výboru. Florbal se stává druhým největším českým sportem. Naši muži, jako nováčci 3. ligy mužů, soutěž suverénně vyhrávají a postupují do celostátní soutěže – 2. ligy mužů. Na začátku sezony také postupují až do třetího kola Poháru České pojišťovny, kde vypadávají až s ex-extraligovým FBC Kladno.

2012 – naše „áčko“ ve 2. lize mužů končí na osmé příčce a v soutěži zůstává i pro další sezonu. Zároveň končí sezonu jako druhý nejlepší tým ze Západních Čech za prvoligovým FBC Plzeň. Na začátku sezony muži postupují v Poháru České pojišťovny opět až do třetího kola.

2013 sestup mužů z 2. ligy. Jinak ale velký milník tachovského florbalu – na jaře proběhl nábor hráčů do přípravky a fakticky tak klub započal své směřování k výchově mladých sportovců a k budování klubu tzv. „od spodu“. Současný šéftrenér klubu Vladimír Balý končí svou hráčskou kariéru a začíná se naplno věnovat výchově mládeže.

2014 – další nábor mladých florbalistů, celkem máme nyní cca. 28 hráčů přípravky a dalších 18 hráčů v mini-přípravce. Družstvo přípravky přihlášeno do soutěže ČFbU.

2015 – z ČFbU se definitivně stává Český florbal a získává novou tvář. My měníme FLK TJ Slavoj Tachov na FLK Florbal Tachov. Na jaře hráči naší přípravky dosahují výborných výsledků, když několik turnajů v rámci Českého florbalu vyhrávají. Nisaopen 2015 – největší mládežnický turnaj v ČR a tachovská přípravka je stříbrná. Obrovský úspěch a potvrzení toho, že jdeme správnou cestou.

2016 – opět Nisaopen v Liberci a opět přípravka stříbrná, tentokrát po finálové prohře s pražskou Spartou. Navíc dva tachovští hráči vybráni mezi tři nejlepší hráče turnaje. Do soutěží Českého florbalu přihlašujeme již pět mládežnických družstev.

2017 – výborné výkony našich mladých hráčů pokračují. Elévové vítězí na turnaji Fat Pipe Junior v Plzni a přípravka na stejném turnaji končí na 4. místě. Klub navázal spolupráci s novým sportovním partnerem - florbalovou značkou FAT PIPE. Do soutěží Českého florbalu přihlašujeme šesté mládežnické družstvo. Měníme FLK Florbal Tachov na Florbal Slavoj Tachov.

2018 – pořádáme první ročník domácího turnaje pro mládež PlayForJoy za účasti nejlepších týmů z republiky v kategoriích přípravky a elévů – Tatran Střešovice, Sparta Praha, Bivoj Litvínov, Florbal Chomutov, FBŠ Slavia Plzeň a dalších. Přípravka vítězí v Liberci na Nisaopen, elévové jsou stříbrní. Mistrovství světa mužů 2018 v Praze se stalo nejnavštěvovanějším mezinárodním florbalovým turnajem s celkovým počtem 181 518 diváků.

2019 – maminky našich hráčů organizují 1. florbalový ples. Akce to byla nadmíru vydařená. Ve Sportovní hale v Tachově je položen nový umělý povrch Gerflor. Pořádáme druhý ročník PlayForJoy, rozšířený o kategorii mladších žáků. Turnaje se opět účastní kluby s věhlasnými jmény a přidává se také jeden zahraniční účastník z německého Lipska. Do soutěží Českého florbalu máme přihlášeno historických osm mládežnických družstev. Tým mužů po šesti sezonách sestupuje z Regionální ligy mužů. Reprezentační junioři získávají na MS v Kanadě senzační zlaté medaile.

2020 – celosvětová pandemie Covid-19 neumožnila dokončit ani florbalové soutěže. Nová sezona pak sice na podzim začala, ale opět byla rychle ukončena. Maminky a členové Florbal Tachov pořádají úspěšnou charitativní akci – Florbal pomáhá. Navazujeme partnerskou spolupráci s FBŠ Slavia Plzeň.

2021 – v přetrvávající pandemii Covid-19 nebyla dokončena již druhá sezona. Dohrány byly pouze obě elitní soutěže. My se osamostatňujeme, opouštíme TJ Slavoj Tachov a k 18 narozeninám si nadělujeme vlastní právní subjektivitu a stáváme se již jen Florbal Tachov. Také prodlužujeme spolupráci s FAT PIPE a zavádíme v klubu členskou sekci EOS CLUB ZONE. Juniorští reprezentanti na domácím MS obhajují zlaté medaile.

8. 4. 2021 – založení Florbal Tachov, z. s.

2022 – v sezoně 2021/2022 máme přihlášen historicky nejvyšší počet družstev v soutěžích Českého florbalu - devět mládežnických, ve kterých nastupuje zhruba 110 dětí a také jedno družstvo mužů. Dorostenci suverénně vyhrávají 2. ligu dorostenců, starší žáci končí v Lize starších žáků na druhém místě. Po dvou letech „s covidem“ se zdárně dohrávají veškeré soutěže a sport, a i vše ostatní má snad opět zelenou. Mužská reprezentace získává na MS stříbrné medaile. Florbal Tachov má zhruba 150 členů. Koná se 2. florbalový ples.

2023  Florbal Tachov se poprvé účastní největšího mládežnického turnaje na světě Gothia Cupu ve Švédském Göteborgu. V březnu spouštíme nový web, plně kompatibilní s naší klubovou sekcí eos club zone a také s webem Českého florbalu. Třetí červencový týden byl ve znamení prvního příměstského tábora v naší režii - moc se povedl. V září zvítězili dorostenci na špičkově obsazeném Turnaji Gorila po finálové výhře na nájezdy nad Tatranem Střešovice.

11. 11. 2023 - slavíme 20 let od založení klubu

A jedeme dál ….. my jsme Florbal Tachov.

Děkujeme, že jste s námi.