Historie klubu

Historie klubu a ..... florbalu

1981 – ve Švédsku byla založena vůbec první florbalová organizace – Svenska Innebandyförbundet.

1984 – historicky první zápas mezi Čechy a Finy.

1986 – Švédská, Finská a Švýcarská federace založily v roce 1986 v Huskvarně ve Švédsku Mezinárodní florbalovou federaci (International Floorball Federation – IFF).

1992 – byla založena Česká florbalová unie (ČFbU).

1993 – Česká florbalová unie se připojila k IFF. V Praze se koná první ročník mezinárodního turnaje Czech Open a o florbale píší první média.

1998 – Brno a Praha hostí první Mistrovství světa na území Česka. Je založen první florbalový klub v Tachově. První soutěží hranou tímto klubem byla tehdejší 3. liga mužů. V klubu tehdy působili hlavně mladí studenti z tachovského gymnázia.

1999 (pravděpodobně) – probíhá první soustředění. Ale pozor! U moře ve Španělsku.

2000 – florbal se poprvé dostává do TV zpráv.

20. 2. 2003 – založení florbalového oddílu při TJ Slavoj Tachov - vzniká FLK TJ Slavoj Tachov.

2004 – mužský národní tým poprvé v historii získává medaile na MS. Ve Švýcarsku končí na druhém místě.

2005 – Česká florbalová unie se stává členem Českého olympijského výboru. Registrace FLK TJ Slavoj Tachov do ČFbU.

2007 nebo 2008 – FLK TJ Slavoj Tachov se spojuje s místním florbalovým klubem Panthers Tachov a stává se tak jediným tachovským florbalovým klubem.

2008 – historické MS 2008 v Ostravě a Praze, na které dorazí celkem 104 000 diváků. Náš mužský tým poprvé nastupuje v Poháru ČFbU. Také je přihlášeno první mládežnické družstvo do soutěže ČFbU.

2009 – naši junioři končí ve 3. lize juniorů na druhém místě.

2010 – historicky první postup tachovského týmu. Muži postupují do 3. ligy mužů. Mladší žáci končí sezonu na čtvrtém místě.

2011 – IFF slaví 25 narozeniny. Plnohodnotné přijetí do Mezinárodního olympijského výboru. Florbal se stává druhým největším českým sportem. Naši muži, jako nováčci 3. ligy mužů, soutěž suverénně vyhrávají a postupují do celostátní soutěže – 2. ligy mužů. Na začátku sezony také postupují až do třetího kola Poháru České pojišťovny, kde vypadávají až s ex-extraligovým FBC Kladno.

2012 – naše „áčko“ ve 2. lize mužů končí na osmé příčce a v soutěži zůstává i pro další sezonu. Zároveň končí sezonu jako druhý nejlepší tým ze Západních Čech za prvoligovým FBC Plzeň. Na začátku sezony muži postupují v Poháru České pojišťovny opět až do třetího kola.

2013 – sestup mužů z 2. ligy. Jinak ale velký milník tachovského florbalu – na jaře proběhl nábor hráčů do přípravky a fakticky tak klub započal své směřování k výchově mladých sportovců a k budování klubu tzv. „od spodu“. Současný šéftrenér klubu končí svou hráčskou kariéru a začíná se naplno věnovat výchově mládeže.

2014 – další nábor mladých florbalistů, celkem máme nyní cca. 28 hráčů přípravky a dalších 18 hráčů v mini-přípravce. Družstvo přípravky přihlášeno do soutěže ČFbU.

2015 – z ČFbU se definitivně stává Český florbal a získává novou tvář. My měníme FLK TJ Slavoj Tachov na FLK Florbal Tachov. Na jaře hráči naší přípravky dosahují výborných výsledků, když několik turnajů v rámci Českého florbalu vyhrávají. Nisaopen 2015 – největší mládežnický turnaj v ČR a tachovská přípravka je stříbrná. Obrovský úspěch a potvrzení toho, že jdeme správnou cestou.

2016 – opět Nisaopen v Liberci a opět přípravka stříbrná, tentokrát po finálové prohře s pražskou Spartou. Navíc dva tachovští hráči vybráni mezi tři nejlepší hráče turnaje. Do soutěží Českého florbalu přihlašujeme již pět mládežnických družstev.

2017 – výborné výkony našich mladých hráčů pokračují. Elévové vítězí na turnaji Fat Pipe Junior v Plzni a přípravka na stejném turnaji končí na 4. místě. Klub navázal spolupráci s novým sportovním partnerem - florbalovou značkou FAT PIPE. Do soutěží Českého florbalu přihlašujeme šesté mládežnické družstvo. Měníme FLK Florbal Tachov na Florbal Slavoj Tachov.

2018 – pořádáme první ročník domácího turnaje pro mládež PlayForJoy za účasti nejlepších týmů z republiky v kategoriích přípravky a elévů – Tatran Střešovice, Sparta Praha, Bivoj Litvínov, Florbal Chomutov, FBŠ Slavia Plzeň a dalších. Přípravka vítězí v Liberci na Nisaopen, elévové jsou stříbrní. Mistrovství světa mužů 2018 v Praze se stalo nejnavštěvovanějším mezinárodním florbalovým turnajem s celkovým počtem 181 518 diváků.

2019 – maminky našich hráčů organizují 1. florbalový ples. Akce to byla nadmíru vydařená. Ve Sportovní hale v Tachově je položen nový umělý povrch Gerflor. Pořádáme druhý ročník PlayForJoy, rozšířený o kategorii mladších žáků. Turnaje se opět účastní kluby s věhlasnými jmény a přidává se také jeden zahraniční účastník z německého Lipska. Do soutěží Českého florbalu máme přihlášeno historických osm mládežnických družstev. Tým mužů po šesti sezonách sestupuje z Regionální ligy mužů. Reprezentační junioři získávají na MS v Kanadě senzační zlaté medaile.

2020 – celosvětová pandemie Covid-19 neumožnila dokončit ani florbalové soutěže. Nová sezona pak sice na podzim začala, ale opět byla rychle ukončena. Maminky a členové Florbal Tachov pořádají úspěšnou charitativní akci – Florbal pomáhá. Navazujeme partnerskou spolupráci s FBŠ Slavia Plzeň.

2021 – v přetrvávající pandemii Covid-19 nebyla dokončena již druhá sezona. Dohrány byly pouze obě elitní soutěže. My se osamostatňujeme, opouštíme TJ Slavoj Tachov a k 18 narozeninám si nadělujeme vlastní právní subjektivitu a stáváme se již jen Florbal Tachov. Také prodlužujeme spolupráci s FAT PIPE a zavádíme v klubu členskou sekci EOS CLUB ZONE. Juniorští reprezentanti na domácím MS obhajují zlaté medaile.

8. 4. 2021 – založení Florbal Tachov, z. s.

2022 – v sezoně 2021/2022 máme přihlášen historicky nejvyšší počet družstev v soutěžích Českého florbalu - devět mládežnických, ve kterých nastupuje zhruba 110 dětí a také jedno družstvo mužů. Dorostenci suverénně vyhrávají 2. ligu dorostenců, starší žáci končí v Lize starších žáků na druhém místě. Po dvou letech „s covidem“ se zdárně dohrávají veškeré soutěže a sport, a i vše ostatní má snad opět zelenou. Mužská reprezentace získává na MS stříbrné medaile. Florbal Tachov má zhruba 150 členů. Koná se 2. florbalový ples.

2023 – Florbal Tachov se poprvé účastní největšího mládežnického turnaje na světě Gothia Cupu ve Švédském Göteborgu. V březnu spouštíme nový web, plně kompatibilní s naší klubovou sekcí eos club zone a také s webem Českého florbalu. Třetí červencový týden byl ve znamení prvního příměstského tábora v naší režii - moc se povedl. V září zvítězili dorostenci na špičkově obsazeném Turnaji Gorila po finálové výhře na nájezdy nad Tatranem Střešovice. Poprvé v historii klubu přestupuje tachovský odchovanec do klubu na nejprestižnější florbalové adrese v republice - do Tatranu Střešovice. Na prosincovém MS v Singapuru získává ženská reprezentace bronzové medaile.

11. 11. 2023 – ve sportovní hale v Tachově slavíme 20 let od založení klubu. Za účasti představitelů města v čele se starostou města, za účasti partnerů klubu, za účasti současných i bývalých členů, společně s maskotem Českého florbalu. Oslava jak má být.

2024 – v lednu opět vyrážíme společně s FBŠ Slavia Plzeň do Švédska na Gothia Cup. V březnu nás čeká 3. florbalový ples. Netrpělivě očekáváme výsledky zbývajících zápasů v soutěžích dorostenců a mužů - oba týmy bojují o vítězství v soutěži a muži zároveň po pěti letech v soutěži o postup. V létě nás čekají dva turnusy příměstského tábora.A jedeme dál ….. my jsme Florbal Tachov.

Děkujeme, že jste s námi.