Historie klubu

logo_florbal_tachov

Florbal je v České republice stále na vzestupu a stejně tak se o tomto sportu můžeme vyjádřit i ve spojení s Tachovem.

Od sezóny 2008/2009 se tachovský florbal pravidelně prezentuje v krajských soutěžích a to jak v kategorii mužů, tak ale také v kategoriích mládeže, na což klademe velký důraz a považujeme to za základ našeho oddílu. I když se třeba v mládežnických kategoriích tolik nedaří výsledkově, hlavním úkolem je vychovat dobré hráče do budoucnosti a jejich následné zapracování do mužských týmů. Což se nám postupně daří a přináší to své ovoce.

V sezóně 08/09 se umístilo družstvo mužů v Karlovarské a Plzeňské lize mužů na 6. místě, družstvo juniorů ve 3. lize na místě druhém a družstvo starších žáků v Lize starších žáků na místě osmém. Poprvé jsme se také účastnily Poháru ČFbU, kde jsme ale vypadli hned v prvním kole.

Následující sezona byla ve znamení historicky prvního postupu tachovského družstva o soutěž výše. Družstvo mužů vyhrálo svou divizi KVaPL ligy mužů, v následném play-up o postup neuspělo, ale nakonec do 3. ligy mužů, což je nejvyšší regionální soutěž, postoupilo dodatečně. Ve 3. lize juniorů se už nedařilo jako v sezoně předešlé a junioři skončili až na pátém místě. Naopak se velice dobře představili mladší žáci, kteří na konci sezony v Lize mladších žáků figurovali na čtvrtém místě. Účast v Poháru ČFbU byla stejně neúspěšná jako v sezoně předešlé, konec již v prvním kole.

Následovala veleúspěšná sezona 10/11, ve které Tachov jako nováček 3. ligy mužů dokráčel suverénně se ziskem 50 bodů k vítězství v soutěži a zajistil si tak poprvé v historii postup do celostátní soutěže, a to do 2. ligy mužů  – divize I. Dařilo se i v Lize starších žáků, kde jsme vybojovali konečné 5. místo. Mladší žáci spíše sbírali zkušenosti a hráli jednotlivé turnaje, bez konečného pořadí. V Poháru se nám opět nepodařilo proklouznout do druhého kola.

V sezoně 11/12 měl Tachov poprvé přihlášena dvě mužská družstva. A také poprvé přihlášena čtyři družstva celkem, kromě dvou mužských ještě dorostenecké a družstvo starších žáků. Áčko mužů vybojovalo ve 2. lize mužů konečnou osmou příčku, což znamenalo druhé nejlepší umístění týmu ze Západních Čech, ihned po prvoligovém FBC Plzeň a zároveň udržení se v soutěži. B-team mužů skončil v KVaPL lize mužů také na osmém místě. Mládeži se v této sezoně tolik nedařilo jako v předešlých sezonách, ve 2. lize dorostenců jsme ukončili sezonu na šestém místě a v Lize starších žáků na desátém. Úspěchu jsme v této sezoně konečně dosáhli také v Poháru České pojišťovny. Povedl se postup do druhého kola a nakonec i postup do kola třetího, kde již začíná fáze play-off. A tak se na tachovské palubovce představilo ex- extraligové FBC Kladno, které si nakonec postup dále ohlídalo, ale výsledek 3:8 naznačil již na začátku sezony, že by mohla být dobrá.

Do další sezony FLK Tachov opět vstoupil s družstvy mužů ve 2. lize mužů a v KVaPL lize mužů a s mládežnickými družstvy ve 2. lize dorostenců a v Lize starších žáků. Byla to z pohledu mužského florbalu v Tachově asi nejméně úspěšná sezona. Áčku se v druhé lize od začátku nedařilo a nakonec i vinou několika vážných a dlouhodobých zranění se nepovedlo soutěž udržet a Tachov z posledního místa spadl do 3. ligy mužů. Nedařilo se ani B-týmu, který ukončil sezonu až na předposledním jedenáctém místě. Dorostenecká soutěž, kterou jsme hráli v podstatě výhradně se staršími žáky, po ukončení působení několika dobrých dorostenců, se také absolutně nevydařila a bez získaného bodu jsme skončili na posledním desátém místě. Starší žáci předváděli poměrně slušné výsledky a nakonec se umístili na desátém místě soutěže. V Poháru České pojišťovny se nám podařilo postoupit do druhého kola, ve kterém jsme přivítali doma druholigové FbC Panthers a po výhře 4:3 jsme postoupili do kola třetího, kde jsme již podlehli také druholigovému celku FBC Štíři České Budějovice 4:6. Účastí ve třetím kole jsme tak zopakovali úspěch z předchozího roku.

Na jaře 2013 došlo k dalšímu milníku tachovského florbalu. Proběhl nábor kluků do kategorie přípravky a tím začátek budování klubu „ze spoda“, což by měla být správná cesta do budoucna. V září 2013 již pobíhá po hale nějakých 20 přípravkářů a postupně je již čekají jednotlivé turnaje. Co se týče další mládeže, máme přihlášeno pouze družstvo dorostenců ve 2. lize dorostenců. Mužský florbal prošel výraznou obměnou a sloučil se opět po dvou letech pouze do jednoho družstva, které bude hrát nejvyšší regionální soutěž, kterou je 3. liga mužů. K rozhodnutí přihlásit pouze jedno družstvo mužů nás vedlo hlavně značné oslabení týmu mužů. Výrazné opory předchozích let se rozhodli pro nastávající sezonu v Tachově hráčsky nepůsobit. Vladimír Balý ukončil hráčskou kariéru a věnuje se trenérské činnosti u mládeže, Vojtěch Mareš, Marek Firla a David Krysl se dohodli na působení v druholigovém týmu FbC Sokol Rokycany a Jan Švejda odešel do prvoligového FBC Start98.

Do sezony 13/14 jsme tedy šli pouze s jedním mužským týmem, který hrál 3. ligu mužů a v novém složení odehrál hlavně druhou polovinu sezony poměrně slušně, když se dostal z počátečního trápení v úvodu sezony. Dalo by se říci, že hlavním úspěchem bylo, že si tým postupně „sedl“. Konečné sedmé místo znamenalo jisté udržení v soutěži. Dorostencům se během sezony moc nedařilo, pokračovali spíše v takovém trápení z předešlé sezony. Malá členská základna v této kategorii nám zatím neumožňuje dosahovat lepších výsledků. Získaných 8 bodů stačilo pouze na poslední osmé místo. Zásadním se ale v této sezoně stalo postupné objíždění open turnajů s naší přípravkou. Kluci byli ještě ve věku o rok mladší než je standardní přípravka a hráli tedy proti většinou starším klukům. I přesto ale odehráli dobrá utkání a hlavně posbírali velmi platné zkušenosti pro nadcházející sezonu ……

Poslední odehraná sezona byla v Tachově hlavně ve znamení nejmenší mládeže. Již na konci sezony předchozí, tedy na jaře 2014, jsme provedli další nábor chlapců do přípravky a mini přípravky. To se nám, myslím, povedlo na výbornou, protože během sezony se na tréninkových palubovkách ve Sportovní hale a v ZŠ Zárečná prohánělo cca. 28 hráčů v kategorii přípravky a k tomu dalších cca. 18 kluků ve věku mini přípravky. Poprvé v historii klubu jsme tak měly přihlášenou soutěž Liga přípravek. Soutěž se hraje formou jednotlivých turnajů, kde hraje každý s každým a turnaj je vždy na konci vyhlášen. Přípravky hrají na dvou malých hřištích v počtu 3 hráčů v poli s jedním brankářem a oddíly většinou do turnajů posílají dva týmy. Naši přípravkáři během sezony odehráli asi deset turnajů + nějaké další jako open turnaje v kategorii elévů (tam šlo opět o získávání zkušeností v zápasech proti starším florbalistům). Dalo by se říci, že se naši přípravkáři na začátku sezony rozjížděli pomaleji, ale závěr sezony a poslední turnaje patřily právě jim. Nejprve na přelomu roku vyhráli tři turnaje v řadě s tím, že druhé družstvo bylo vždy buď druhé nebo třetí a poslední turnaj sezony dopadl obdobně – první a třetí místo. Sice v těchto kategoriích o výsledky zatím moc nejde, ale tyto výsledky nám naznačují, že momentálně jdeme v Tachově tou správnou cestou. Kluci v mini přípravce celou sezonu pilně trénují po boku přípravkářů a zúčastnili se také jednoho domácího turnaje, kde logicky na ostatní soupeře nestačili, ale byla to pro ně určitě zajímavá zkušenost. 2. liga dorostenců se ani v této sezoně nepovedla a bohužel vygradovala až v neúčast na jednom turnaji a tedy logickou kontumaci dvou zápasů. Důvodem byla nízká členská základna a k tomu neochota hráčů obětovat se pro tým a udělat „něco navíc“. Výsledkem je poslední místo v tabulce se ziskem pouhých třech bodů za vítězství v posledním zápase sezony. „A“ týmu v Regionální lize mužů moc nevyšel začátek sezony. Ještě okolo Vánoc byli muži namočeni v sestupovém pásmu. Nicméně dvěma turnaji v lednu a ziskem 9 bodů z 12 možných se této hrozby zbavili. Definitivní potvrzení pak přišlo ziskem šesti bodů na domácím turnaji na začátku dubna. Tachov bude hrát Regionální ligu mužů i v příští sezoně. V uplynulé sezoně skončilo bez úspěchu vystoupení v Poháru České pojišťovny, do kterého naši muži naskočili z plného tréninku a nerozehranost před sezonou byla znatelná. Nepovedlo se postoupit ze skupiny a konec účinkování tak přišel již v prvním kole.

Aktualizováno: 14.5.2015